Doświadczanie mediacji, sprawiedliwości naprawczej i przeciwdziałanie agresji wśród uczniów szkół średnich i zawodowych w dniach 1.09-30.11.2015r.

– Projekt rozpoczął się 1 września i skończył 23 listopada 2015 roku. Składał się z trzech etapów. Pierwszym etapem było zaproszenie pięciu szkół średnich
i zawodowych i przeprowadzenie spotkań informacyjnych z uczniami i nauczycielami. Kolejny etap to wybranie 20 zaangażowanych i deklarujących czynne uczestnictwo uczniów i przeprowadzenie z nimi 24 godzin warsztatów w tym próby przygotowujące do finałowej inscenizacji-
opowiada Agnieszka Bochowicz, prezes fundacji Gildia Mediacyjna. Podczas warsztatów młodzież zapoznawała się z zasadami komunikacji międzyludzkiej, radzenia sobie z emocjami, metodami rozwiązywania konfliktów, ideą mediacji i sprawiedliwości naprawczej. Poza tym uczyliśmy jak radzić sobie z cyberprzemocą i jak eliminować agresję w szkole– dodaje.

Ostatnim etapem projektu była inscenizacja pn.”Mediacja vs Rozprawa w Sądzie”. Młodzież pod okiem doświadczonych mediatorów i prawników przygotowała niezwykły spektakl, który miał za zadanie wskazać różnice między tymi dwoma rodzajami rozwiązywania sporów.

Warto dodać, że podczas realizacji projektu pojawiło się bardzo emocjonujące wydarzenie. Było to pisanie listów do osadzonych w Areszcie Śledczym w Toruniu. Młodzi ludzi opisywali w nich to, kim są, jak rozumieją ideę sprawiedliwości naprawczej i czego życzą osadzonym. To były bardzo wzruszające chwile. –Widzieliśmy w nich dojrzałość i ogromne przejęcie oraz to, że bardzo ważne są ich słowa i mogą wiele zmienić– mówi Magdalena Lewandowska, członek fundacji Gildia Mediacyjna.

– To niezwykle istotne aby mediacje zagościły w szkole na dobre. Dzięki temu, że będziemy młodzież uczyć jak się komunikować i współodczuwać to będą dorastały osoby świadome, asertywne i nastawione na współpracę podczas pojawiania się problemów– komentuje Gabriela Rumińska, nauczyciel i doradca metodyczny w TODM i DN.

Warto dodać, ze dzięki temu projektowi i zaangażowaniu oraz współpracy z ppor. dr Agnieszką Szatkowską z Aresztu Śledczego w Toruniu mieliśmy niezwykłą okazję przeprowadzić szkolenie z mediacji karnej i idei sprawiedliwości naprawczej dla dziesięciu osadzonych. Wręczyliśmy im również listy napisane przez młodzież. Reakcja zaskoczyła nas wszystkich, gdyż osadzeni wyrazili chęć i odpisali konkretnym osobom. Bardzo nas cieszy ta wymiana. Jest ona niezwykle istotna i dla młodych ludzi, którzy dopiero wchodzą w świat dorosłych jak i dla osadzonych, którzy opisali w listach o sobie, o motywach działań, o rodzinie i o tym jak oni rozumieją mediacje karne. Pani Agnieszka Szatkowska potwierdziła nam że zajęcia miały bardzo pozytywny wydźwięk wśród osadzonych.

Finałowa inscenizacja odbyła się w dniu 23.11.2015r. w Auli Centrum Kształcenia Ustawicznego Toruńskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli. Na wysokim podeście przy pełnej sali gości odbyła się symulacja rozprawy sadowej oraz mediacji. –Nie można zaplanować scenariusza mediacji. Oczywiście można podzielić ją na konkretne etapy, ale jest to metoda rozwiązywania sporów skupiona na ludziach, a nie na formalizmieopowiada Agnieszka Abramczyk wiceprezes fundacji GM, mediator i osoba, która w inscenizacji grała rolę mediatora.

Założyciele fundacji Gildia Mediacyjna zapewniają, że po sukcesie tego projektu zapewne nie zaprzestaną działań popularyzujących mediacje w naszym mieście, ale i   w Bydgoszczy, bo tam również planują wiele projektów, które na razie owiane są tajemnicą.

Relacja z finału Sprawa sądowa vs Mediacja w dniu 23.11.2015r.
W poniedziałek 23 listopada 2015r. odbyła się finałowa inscenizacja pt. „Mediacja vs Rozprawa w sądzie” wieńcząca projekt realizowany przez fundację Gildia Mediacyjna oraz TODMiDN w Toruniu współfinansowany przez Miasto Toruń pn. „Doświadczanie mediacji, sprawiedliwości naprawczej i przeciwdziałania agresji wśród uczniów szkół średnich i zawodowych”.
W finale udział wzięło dwudziestu FANTASTYCZNYCH uczniów szkół- I,V,X LO oraz Zespołu Szkól Samochodowych(Technikum oraz Szkoły Zawodowej) a wśród publiczności gościliśmy opiekunów, wychowawców, uczniów, przyjaciół z organizacji pozarządowych, przedstawicieli Aresztu Śledczego i Straży Miejskiej, Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej oraz Dyrektor Wydziału Edukacji w Toruniu Panią Annę Łukaszewską.

Serdecznie dziękujemy za trzy miesiące ciężkiej, jednocześnie bardzo pouczającej pracy.

Dziękujemy młodzieży, która poza wiedzą otrzymała również możliwość zintegrowania się z uczniami z innych szkół i nawiązały się nowe przyjaźnie.

To wartość, której nie da się wycenić.

Jesteście fantastyczni, mam nadzieję że spotkamy się znów.